Ostatnia aktualizacja:
2024-04-11

Ból barku przy podnoszeniu ręki - mięsień piersiowy większy, budowa i ćwiczenia

Ból barku przy podnoszeniu ręki nie daje Ci o sobie zapomnieć? U specjalistów czy w internecie, możemy napotkać różne rozwiązania tego problemu, przez co nie wiadomo kogo słuchać. W tym wpisie przybliżę mięsień, który może wywołać ten problem oraz pokaże jakie ćwiczenia wykonywać aby wrócić do sprawności.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Jak zbudowany jest mięsień piersiowy większy
  • Jakie pełni funkcje w ludzkim ciele
  • W jakich miejscach mogą objawiać się dolegliwości bólowe z nim związane
  • W jaki sposób sprawdzić, czy masz z nim problem
  • Jakie ćwiczenia pomogą Ci pozbyć się bólu i wrócić do aktywności

Cały wpis jest również dostępny w formie wideo na Youtube:

Ból barku przy podnoszeniu ręki, a mięsień piersiowy większy - budowa

Mięsień piersiowy większy jest szerokim, wachlarzowatym mięśniem pokrywającym dużą część przedniej ściany klatki piersiowej.

Dzieli się na trzy główne części: obojczykową, mostkowo-żebrową, która może mieć od dwóch do nawet siedmiu wyraźnych segmentów oraz brzuszną, która nie zawsze występuje.

Jak zbudowany jest mięsień piersiowy większy

Każda z części posiada oddzielny przyczep początkowy:

Część obojczykowa przyczepia się do przyśrodkowej połowy obojczyka.

Część mostkowo-żebrowa ma swój przyczep na przedniej powierzchni mostka i chrząstkach pierwszych sześciu górnych żeber.

Natomiast część brzuszna jest związana z rozcięgnem mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha i pochewką mięśnia prostego brzucha.

Wszystkie włókna mięśnia zbiegają się i końcowo przyczepiają do bocznej wargi bruzdy międzyguzkowej kości ramiennej. Przyczep ten tworzą dwie warstwy ścięgniste: grubsza przednia i cieńsza tylna, które na dole łączą się, tworząc przestrzeń wypełnioną luźną tkanką łączną i tłuszczową.

Jak zbudowane są warstwy ścięgniste przyczepu

Układ włókien mięśnia zapewnia ich przejście od górnej do dolnej części przyczepu, co powoduje ich skręcenie.

Układ włókien mięśnia piersiowego większego

Mięsień piersiowy większy - ciekawostki

Zarys mięśni piersiowych

Co ciekawe w strukturze mięśnia obserwuje się dużą zmienność morfologiczną, co wpływa na zróżnicowane kształty zarysu mięśni piersiowych.

Wpływ zmienności morfologicznej na kształt zarysu mięśni piersiowych

Zespół Polanda

Inną ciekawostką jest całkowity lub częściowy brak tego mięśnia - tak zwany Zespół Polanda.

Zespół Polanda

Ból barku przy podnoszeniu ręki - funkcje piersiowego większego

Piersiowy większy zgina, przywodzi i rotuje wewnętrzne staw ramienny.

Za jakie funkcje odpowiada mięsień piersiowy większy

Odgrywa kluczową rolę w przywodzeniu horyzontalnym ramienia, w którym są angażowane wszystkie jego części.

Kluczowa rola mięśnia piersiowego większego na przywodzenie horyzontalne

Poza tym, zaangażowanie poszczególnych regionów różni się w zależności od wykonywanego ruchu. Część obojczykowa mięśnia ma istotne znaczenie przy zginaniu ramienia oraz pełni rolę odwodziciela, kiedy ramię jest lekko podniesione, osiągając maksymalną efektywność przy odwodzeniu do 110 stopni. Natomiast część brzuszna prostuje zgięte ramię, w zakresie od 120 do 30 stopni zgięcia. Dodatkowo, mięsień ten pełni ważną funkcję stabilizującą staw ramienny.

Bóle barku przy podnoszeniu ręki - mięsień piersiowy większy

Ból związany z mięśniem piersiowym większym zwykle pojawia się z przodu ramienia, często nasilając się przy podnoszeniu ręki, np. podczas codziennych czynności, takich jak zakładanie kurtki czy podnoszenie dziecka.

Ból barku przy podnoszeniu ręki spowodowany mięśniem piersiowym większym

Urazy mięśnia piersiowego większego

Urazy tego mięśnia zazwyczaj mają miejsce, gdy ramię jest odwiedzione, wyprostowane i zrotowane zewnętrznie, zwłaszcza podczas stawiania oporu nieadekwatnie dużemu obciążeniu. Najczęściej dochodzi do tego podczas wyciskania sztangi leżąc.

Urazy mięśnia piersiowego większego

Ból barku przy podnoszeniu ręki - test na mięsień piersiowy większy

Wyciągnij przed siebie wyprostowaną rękę i połóż dłoń na pionowej krawędzi.

Test polega na izometrycznym napieraniu na przeszkodę, lecz dla każdej części mięśnia intencja ruchu będzie nieco inna.

Jak sprawdzić czy masz problem z mięśniem piersiowym większym

Dla części obojczykowej - nacisk jest skierowany pod kątem do góry, dla części mostkowo-żebrowej - przyśrodkowo, a dla brzusznej - skośnie w dół. Każda forma korzysta z głównej funkcji mięśnia, czyli przywodzenia w płaszczyźnie horyzontalnej, ale górna część działa dodatkowo jako zginacz, a dolna jako prostownik stawu ramiennego.

Jeśli podczas wykonywania danej formy testu poczujesz nasilenie objawów, może to oznaczać, że odpowiada za nią głównie ta część mięśnia.

Ból barku przy podnoszeniu ręki ćwiczenia

Przechodząc do ćwiczeń, przygotowaliśmy na dzisiaj 3, które są dopasowane do właściwości każdego z segmentów mięśnia piersiowego większego.

Ćwiczenie 1:

Pierwsze ćwiczenie skupia się na jego górnej części - obojczykowej.

Ustaw się bokiem blisko uchwytu tak, aby noga po stronie trenowanej była tą wykroczną. Drugą ręką złap się go i odchyl w stronę przeciwną.

Ruch zaczynać się będzie od ręki ustawionej przy ciele z rotacją zewnętrzną ramienia, a kończyć w jednej linii z mostkiem z hantlem ustawionym neutralnie.

Ból barku przy podnoszeniu ręki ćwiczenia

Osiągniesz to jednocześnie zginając, przywodząc horyzontalnie i rotując wewnętrznie ramię, co zaangażuje główne funkcje górnej części piersiowego większego. Z badań wiemy, że posiada ona największe możliwości do generowania siły dla zgięcia stawu ramiennego w zakresie od około 60 do 90 stopni tego ruchu, co pokrywa się z końcową fazą na wysokości mostka. Ponadto, pauza w tym zakresie wymusi generowanie przez mięsień większej ilości pracy z uwagi na wydłużenie ramienia dźwigni, na której znajduje się ciężar.

Ćwiczenie 2:

Drugie ćwiczenie zaadresuje środkową część mięśnia nazywaną mostkowo-żebrową.

Złap uchwyt i zrotuj tułów około 30 stopni względem linki wyciągu ustawionej na wysokości mostka, natomiast drugą ręką ustabilizuj pozycję. Ruch polegać będzie na przywodzeniu horyzontalnym ramienia z kciukiem ustawionym poziomo, jak w trakcie obejmowania. Skup się na pauzie na końcu oraz utrzymywaniu stabilnej pozycji tułowia.

Ćwiczenia ból barku przy podnoszeniu ręki

Ćwiczenie to wykorzysta podstawową funkcję mięśnia piersiowego większego, czyli właśnie przywodzenie horyzontalne, w którym najbardziej optymalne warunki do generowania siły znajdują się w około piętnastu stopniach przed ciałem. Pokrywa się to również z największym oporem nakładanym przez wyciąg, ponieważ w tym zakresie kąt między linką, a ręką wynosi 90 stopni. Na końcu ruchu warto wykonać pauzę, co uwarunkowane jest jego większym fizjologicznym przekrojem poprzecznym względem innych mięśni wykonujących ten ruch. Dzięki niemu wiemy, że ma on duże predyspozycje do generowania siły w izometrii i może zostać lepiej wyizolowany podczas tego ruchu, np. od przedniej części mięśnia naramiennego.

Ćwiczenie 3:

W trzecim ćwiczeniu najmocniej zaangażujesz część brzuszną.

Ustaw się równo z wyciągiem, a jego ramię podnieś powyżej linii barków, tak aby w 70 stopniach odwodzenia ręka i linka utworzyły kąt prosty. Pochyl się delikatnie do przodu, a łokieć po stronie trenowanej skieruj w kierunku sufitu. Ruch polegać będzie na intencji przywodzenia ramienia poprzez przyciągnięcie nadgarstka w stronę przeciwległej kieszeni, z ciągłym utrzymywaniem rotacji wewnętrznej i pauzą na końcu. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, warto zwrócić uwagę, aby nie kompensować ruchu rotacją kręgosłupa.

Ból barku przy podnoszeniu ręki ćwiczenia na mięsień piersiowy

Ćwiczenie wykonane w ten sposób wykorzysta największą zdolność tej części do generowania siły dla ruchu przywodzenia ramienia w 70 stopniach jego odwodzenia. Pokrywa się to również z największym oporem generowanym przez wyciąg dokładnie w tym zakresie. Podczas wykonywania tych ćwiczeń z wyprostowaną ręką, możesz odczuć zwiększoną pracę mięśni zginających w łokciu. Nie oznacza to jednak ograniczenia funkcji piersiowego, a jedynie brak ich przyzwyczajenia do tej formy ruchu. Po kilku treningach uczucie to powinno zniknąć, natomiast jeżeli jest to dla ciebie problemem, możesz spróbować je wykonywać z lekko ugiętym łokciem.

Literatura

Ackland, D. C., Pak, P., Richardson, M., & Pandy, M. G. (2008). Moment arms of the muscles crossing the anatomical shoulder.ANSON, B. J., JAMIESON, R. W., O'CONOR, V. J., & BEATON, L. E. (1953). The pectoral muscles; an anatomical study of 400 body-halves.Chang, Y. W., Hughes, R. E., Su, F. C., Itoi, E., & An, K. N. (2000). Prediction of muscle force involved in shoulder internal rotation.de Figueiredo, E. A., Terra, B. B., Cohen, C., Monteiro, G. C., de Castro Pochini, A., Andreoli, C. V., Cohen, M., & Ejnisman, B. (2013). The pectoralis major footprint: An anatomical study.ElMaraghy, A. W., & Devereaux, M. W. (2012). A systematic review and comprehensive classification of pectoralis major tears.Fijałkowska, M., Koziej, M., & Antoszewski, B. (2022). Upper-Limb Disturbances in Female Patients with Poland Syndrome, including the Digit Ratio (2D:4D).Garner, B. A., & Pandy, M. G. (2003). Estimation of musculotendon properties in the human upper limb.Hik, F., & Ackland, D. C. (2019). The moment arms of the muscles spanning the glenohumeral joint: a systematic review.Huang, B. K., Wong, J. H., Haghighi, P., Wan, L., Du, J., & Chang, E. Y. (2020). Pectoralis major tendon and enthesis: anatomic, magnetic resonance imaging, ultrasonographic, and histologic investigation.Kuechle, D. K., Newman, S. R., Itoi, E., Morrey, B. F., & An, K. N. (1997). Shoulder muscle moment arms during horizontal flexion and elevation. Kuechle, D. K., Newman, S. R., Itoi, E., Niebur, G. L., Morrey, B. F., & An, K. N. (2000). The relevance of the moment arm of shoulder muscles with respect to axial rotation of the glenohumeral joint in four positions.Lulic-Kuryllo, T., Negro, F., Jiang, N., & Dickerson, C. R. (2022). Differential regional pectoralis major activation indicates functional diversity in healthy females.Patel, K., Lyu, D. J., & Kademani, D. (2014). Pectoralis major myocutaneous flap.