Ostatnia aktualizacja:
2024-10-01

Mięsień płaszczkowaty ćwiczenia

Chcąc pozbyć się bólu łydki stajesz przed wyborem - ograniczyć aktywność i odciążać nogę czy może wykonywać kilka minut ćwiczeń dziennie. Które z tych rozwiązań pomoże Ci jak najszybciej wrócić do ulubionych aktywności? Może obie odpowiedzi są dobre? A może istnieją zalecenia odnośnie tego, co robić? Aby odpowiedzieć na te pytania, sprawdzimy co na ten temat mówią badania.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Jak zbudowany jest mięsień płaszczkowaty
  • Jakie są jego funkcje w ludzkim ciele
  • W jakich miejscach może objawiać się ból nim spowodowany
  • W jaki sposób sprawdzić, czy masz z nim problem
  • Jak dopasować ćwiczenia do jego właściwości, aby go wzmocnić

Wpis jest również dostępny w formie wideo na naszym kanale:

➡️ Sprawdź dlaczego nie możesz uporać się bólem

Mięsień płaszczkowaty budowa

Płaszczkowaty, to szeroki i masywny mięsień leżący z tyłu podudzia, pod brzuchatym łydki.

Jego przyczepy początkowe rozciągają się między dwoma kośćmi: kością piszczelową i kością strzałkową.

Jak zbudowany jest mięsień płaszczkowaty

Na kości piszczelowej jest przyczepiony do dolnej krawędzi tzw. kresy mięśnia płaszczkowatego, która rozciąga się od tylnych górnych do tylnych środkowych części piszczeli, a na kości strzałkowej przyczep jest zlokalizowany z tyłu głowy kości i rozciąga się wzdłuż górnej jednej czwartej trzonu.

Przyczepy początkowe mięśnia płaszczkowatego

Mięsień płaszczkowaty przyczepia się również do łuku ścięgnistego, który łączy głowę kości strzałkowej z kresą mięśnia płaszczkowatego.

Przyczep mięsnia płaszczkowatego, który łączy głowę kości strzałkowej z kresą mięśnia płaszczkowatego

Włókna mięśniowe biegną w dół i formują brzusiec mięśnia, a następnie łączą się z powierzchownie zlokalizowanymi względem nich włóknami mięśnia brzuchatego łydki. Wspólnie tworzą one ścięgno piętowe, powszechnie znane jako ścięgno Achillesa, które przyczepia się do kości piętowej, a włókna pochodzące bezpośrednio z omawianego mięśnia przyczepiają się do zewnętrznej części środkowej z tyłu tej kości.

Przebieg wlókień mięśnia płaszczkowatego

Mięsień płaszczkowaty - różnice w budowie

U niektórych osób, z częstością do 6% i 2 razy częściej u mężczyzn, występuje dodatkowy mięsień płaszczkowaty, który ma cztery różne typy.

Różnice w budowie mięśnia płaszczkowatego

U osób, które go posiadają będzie on pomagał w inwersji i zgięciu podeszwowym stopy. Ze względu na położenie, taki dodatkowy mięsień może nachodzić na nerw piszczelowy, co z kolei może prowadzić do wystąpienia obrzęku, bólu i uczucia drętwienia w tylno-przyśrodkowej części kostki, częściej nasilających się u sportowców.

Mięsień płaszczkowaty funkcja   

Jeżeli chodzi o funkcję, mięśnie płaszczkowate odpowiadają za zgięcie podeszwowe stopy, które wykorzystujemy np. podczas chodu, czy biegu. 

Funkcja mięśnia płaszczkowatego

Mięsień płaszczkowaty ból

Najczęstszy problem związany z tym mięśniem to głęboki ból łydki, który nasila się podczas wykonania jego głównej funkcji. 

Mięsień płaszczkowaty ból

Nadwyrężenie tego mięśnia często wynika z jego nadmiernego obciążenia, i jest typowe dla biegów długodystansowych. Może dotyczyć również sportowców z dyscyplin zespołowych.

Dowiedz się więcej:

Test na mięsień płaszczkowaty

(1) Aby sprawdzić czy masz problem z tym mięśniem, połóż się na plecach z nogą testowaną zgiętą w kolanie i oprzyj przodostopie na podwyższeniu. Następnie unieś biodra oraz drugą nogę, aby zwiększyć obciążenie nakładane na mięsień i utrzymaj to przez cały test.

(2) Ruch polega na wspięciu na palce, kierując kolano w kierunku sufitu i wykonaniu pauzy na końcu.

Mięsień płaszczkowaty test

Pozwoli ona na zwiększenie ilości pracy nałożonej na płaszczkowaty względem mięśnia brzuchatego z uwagi na jego przeważający fizjologiczny przekrój poprzeczny, który według badań może wynosić ponad 50cm2, co czyni go pod tym względem największym mięśniem kończyny dolnej.

Jeśli podczas wykonywania ruchu poczujesz nasilenie swoich dolegliwości bólowych w łydce, może to oznaczać, że ich przyczyna związana jest z mięśniem płaszczkowatym.

➡️ Sprawdź jak znaleźć przyczynę bólu w kilka minut, aby się z nim uporać

Mięsień płaszczkowaty ćwiczenia

Ciekawostka biomechaniczna

Trening mięśnia płaszczkowatego jest istotny w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i zwiększeniu sprawności w tej okolicy, szczególnie u osób trenujących sporty w których bieg odgrywa kluczową rolę. 

Podczas biegu może on generować siłę równą nawet 8-krotności masy ciała, co czyni go jednym z głównych mięśni, które warto wzmocnić, myśląc o poprawie swoich wyników.

Badanie z 2021 roku wykazało, że trening zwiększający siłę mięśnia płaszczkowatego oraz sztywność ścięgna Achillesa przełożył się na poprawę recyklingu energii włożonej w bieg, co w praktyce oznacza mniejsze zmęczenie przy pokonywaniu tego samego dystansu.

Ćwiczenie 1

Pierwsze ćwiczenie możemy wykonać na maszynie wykorzystywanej do uginania nóg w kolanach.

(1) Uklęknij przed urządzeniem i ustaw stopę na podwyższeniu, tak aby palce były zgięte, a ramię maszyny równoległe zarówno do podeszwy stopy, jak i do podłoża.

(2) Wysuń kolano do przodu, aby uzyskać około 15 stopni zgięcia grzbietowego w stawie skokowym.

(3) Będąc w takim ustawieniu, wykonaj wspięcie na palce z zaznaczeniem pauzy na górze i kontrolowanym opuszczaniem. Pamiętaj, aby kolano prowadzić w kierunku sufitu i starać się utrzymywać je w linii z palcami.

Ćwiczenia na mięsień płaszczkowaty

Ćwiczenie to wykorzysta największy moment obrotowy generowany przez mięsień płaszczkowaty na początku tego ruchu, jednocześnie zmniejszając wpływ brzuchatego, który akurat wtedy jest najsłabszy względem innych ustawień.

Poza tym ustawienie palców zminimalizuje wpływ innych zginaczy podeszwowych do ruchu: zginacz długi palucha i zginacz długi palców poprzez ich ustawienie w częściowej niewydolności pasywnej, czyli w stanie, w którym zdolność jednostek kurczliwych do generowania siły jest znacznie ograniczona przez ich rozciągnięcie.

Aby zwiększyć opór nakładany na mięsień w końcowym zakresie ruchu, warto użyć gumy. Wykorzysta to inne właściwości biomechaniczne mięśnia płaszczkowatego, które omówię przy okazji następnego ćwiczenia.

Jak za pomocą gumy zwiększyć opór nakładany na mięsień

Ćwiczenie 2

(1) W drugim ćwiczeniu ustaw step pod delikatnym kątem, zawiąż gumę i załóż na nią coś miękkiego. 

(2) Następnie nałóż ją na kolano i przykucnij na palcach nogi trenowanej, ustawiając drugą z przodu dla utrzymania równowagi. W takiej pozycji guma powinna znajdować się mniej więcej w osi z podudziem, a kąt stepa pomoże zachować stabilność podczas ćwiczenia.

(3) Ruch polega tutaj na wspięciu na palce poprzez pchnięcie w gumę z intencją utrzymania jej w osi z podudziem. Wykonywany jest on przeciwko narastającemu oporowi, co po zastosowaniu pauzy i kontrolowanego opuszczenia zwiększy zaangażowanie płaszczkowatego.

Mięsień płaszczkowaty ćwiczenia

Ćwiczenie wykorzysta również zdolność do generowania siły tego mięśnia, która narasta do okolicy 20 stopni zgięcia podeszwowego stopy. Ta właściwość wraz z zachowaniem gumy pozwoli na zwiększenie ilości pracy którą na niego nałożysz.

Ćwiczenie 3

(1) Jeśli nie masz dostępu do sprzętu, postaw nogę na czymś wysokim tak, aby noga nietrenowana swobodnie zwisała obok i przytrzymaj się w celu stabilizacji pozycji i ewentualnego odciążenia.

(2) Aby lepiej wykonać to ćwiczenie, przenieś środek ciężkości na trenowaną nogę.

(3) Ruch polega tutaj na maksymalnym wspięciu na palce z intencją utrzymywania kolana w linii z palcami i pionizacji podudzia. Osiągnąć to można, idąc kolanem w stronę sufitu, a kostkę wypychając w przód.

Ćwiczenie na mięsień płaszczkowaty

Jeśli ta wersja jest dla Ciebie za ciężka, ustaw się obunóż na ziemi i wykonaj podobny ruch wspięcia, tylko tym razem staraj się go prowadzić w osi z podudziem.

Warto wspomnieć, że sama pozycja może posłużyć również do mobilizacji pod przysiad.

Ćwiczenie ma mięsień płaszczkowaty dla początkujących

Zobacz też:

Literatura

Al-Himdani, S., Talbot, C., Kurdy, N., & Pillai, A. (2013). Accessory muscles around the foot and ankle presenting as chronic undiagnosed pain. An illustrative case report and review of the literature.Ballal, M. S., Walker, C. R., & Molloy, A. P. (2014). The anatomical footprint of the Achilles tendon: a cadaveric study.Binstead, J. T., Munjal, A., & Varacallo, M. (2023). Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb: Calf. Bohm, S., Mersmann, F., Santuz, A., & Arampatzis, A. (2021). Enthalpy efficiency of the soleus muscle contributes to improvements in running economy.Bordoni, B., & Varacallo, M. (2023). Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb, Gastrocnemius Muscle.Campbell J. T. (2009). Posterior calf injury.Chotigavanichaya, C., Scaduto, A. A., Jadhav, A., & Otsuka, N. Y. (2000). Accessory soleus muscle as a cause of resistance to correction in congenital club foot: a case report.Coffey, R., & Khan, Y. S. (2023). Gastrocnemius Rupture.Dalmau-Pastor, M., Fargues-Polo, B., Jr, Casanova-Martínez, D., Jr, Vega, J., & Golanó, P. (2014). Anatomy of the triceps surae: a pictorial essay.Delgado, G. J., Chung, C. B., Lektrakul, N., Azocar, P., Botte, M. J., Coria, D., Bosch, E., & Resnick, D. (2002). Tennis leg: clinical US study of 141 patients and anatomic investigation of four cadavers with MR imaging and US.Dorn, T. W., Schache, A. G., & Pandy, M. G. (2012). Muscular strategy shift in human running: dependence of running speed on hip and ankle muscle performance. Elson, D. W., Whiten, S., Hillman, S. J., Johnson, R. J., Lo, S. S., & Robb, J. E. (2007). The conjoint junction of the triceps surae: implications for gastrocnemius tendon lengthening.Ferris RM and Hawkins DA (2020) Gastrocnemius and Soleus Muscle Contributions to Ankle Plantar Flexion Torque as a Function of Ankle and Knee Angle.

Iborra, A., Villanueva, M., & Sanz-Ruiz, P. (2020). Results of ultrasound-guided release of tarsal tunnel syndrome: a review of 81 cases with a minimum follow-up of 18 months.

Mahan, J., Damodar, D., Trapana, E., Barnhill, S., Nuno, A. U., Smyth, N. A., Aiyer, A., & Jose, J. (2019). Achilles tendon complex: The anatomy of its insertional footprint on the calcaneus and clinical implications.

Mulvad, B., Nielsen, R. O., Lind, M., & Ramskov, D. (2018). Diagnoses and time to recovery among injured recreational runners in the RUN CLEVER trial.

Peterson, D. A., Stinson, W., & Carter, J. (1993). Bilateral accessory soleus: a report on four patients with partial fasciectomy.

Rajagopal, A., Dembia, C. L., DeMers, M. S., Delp, D. D., Hicks, J. L., & Delp, S. L. (2016). Full-Body Musculoskeletal Model for Muscle-Driven Simulation of Human Gait.

Szaro, P., Witkowski, G., Smigielski, R., Krajewski, P., & Ciszek, B. (2009). Fascicles of the adult human Achilles tendon - an anatomical study.

Wang, M., Zhang, S., Wu, X., Jin, X., & Zhang, J. (2012). Popliteal vascular entrapment syndrome caused by variant lateral head of the gastrocnemius muscle leading to pulmonary artery embolism.

Ward, S. R., Eng, C. M., Smallwood, L. H., & Lieber, R. L. (2009). Are current measurements of lower extremity muscle architecture accurate?

Werner, B. C., Belkin, N. S., Kennelly, S., Weiss, L., Barnes, R. P., Potter, H. G., Warren, R. F., & Rodeo, S. A. (2017). Acute Gastrocnemius-Soleus Complex Injuries in National Football League Athletes

Yu, J. S., & Resnick, D. (1994). MR imaging of the accessory soleus muscle appearance in six patients and a review of the literature.